10 zaujímavostí o Veľkej noci, ktoré možno (ne)poznáš
Veľká noc je jedným z najdôležitejších kresťanských sviatkov. Oslavujeme Kristovo zmŕtvychvstanie, no zároveň sa s týmto sviatkom spája množstvo zvykov, symbolov a faktov, ktoré sú často menej známe. Poďme sa spoločne pozrieť na 10 zaujímavostí, ktoré ťa možno prekvapia!
1. Veľká noc je pohyblivý sviatok
Veľká noc nemá pevný dátum. Slávi sa vždy v nedeľu po prvom jarnom splne mesiaca. Preto môže pripadnúť medzi 22. marcom a 25. aprílom.
2. Symbol vajíčka má staroveký pôvod
Vajíčko symbolizuje nový život. Tento symbol sa používal už pred kresťanstvom, no v kresťanstve nadobudol nový význam ako znak Kristovho zmŕtvychvstania.
3. Baránok ako symbol Ježiša
Baránok je tradičný veľkonočný symbol, ktorý predstavuje Ježiša – „Božieho Baránka“, ktorý priniesol obetu za naše hriechy.
4. Biely štvrtok a omývanie nôh
Na Biely štvrtok si pripomíname Poslednú večeru. Ježiš pri nej umyl učeníkom nohy – čin pokory a služby, ktorý sa v niektorých kostoloch opakuje dodnes.
5. Zelený štvrtok nie je o zelenej farbe
Názov „Zelený štvrtok“ pravdepodobne pochádza zo staronemeckého „grunen“ – plakať. Niektorí ľudia však v tento deň varia zelené jedlá ako špenát, čo je zaujímavá tradícia.
6. Ticho veľkého piatku
Veľký piatok je deň smútku. Nezvoní sa na kostolných zvonoch, neoslavuje sa. V mnohých krajinách je deň pracovného pokoja.
7. Paškál – veľkonočná svieca
Paškál sa zapáli na Veľkonočnú vigíliu a symbolizuje Krista – svetlo sveta. Na svieci sú vyznačené rok, grécke písmená Alfa a Omega a päť kadidlových zŕn.
8. Šibačka a oblievačka – len u Slovanov
Tradičné šibanie a oblievanie dievčat je zvyk typický najmä pre Slovensko, Česko a Poľsko. Symbolizuje zdravie, plodnosť a nový začiatok.
9. V mnohých krajinách sa namiesto vajíčok hľadajú čokoládové zajačiky
V západnej Európe a Amerike deti hľadajú čokoládové vajíčka či zajačikov, ktoré „priniesol“ veľkonočný zajac – symbol plodnosti.
10. Veľká noc trvá 50 dní!
Hoci mnohí považujú Veľkú noc len za nedeľu, veľkonočné obdobie v liturgickom kalendári trvá až 50 dní – končí sa sviatkom Turíc (Zoslanie Ducha Svätého).
Veľká noc teda nie je len o krasliciach a jedle. Je to hlboký sviatok s bohatou históriou, symbolikou a duchovným významom. Možno ťa niektoré z týchto faktov inšpirujú k hlbšiemu prežívaniu tohto krásneho obdobia.
Pridaj komentár